spacer z psem
5 (100%) 1 vote

Udar cieplny u psa występuje na skutek przegrzania organizmu czworonoga. Psy nie mają umiejętności pocenia się jak ludzie i dlatego są bardziej narażone na tę dolegliwość. Udar u psa obejmuje wiele zakłóceń pracy organizmu, wynikających głównie z niewydolności oddechowej i krążeniowej. Najbardziej jednak niebezpieczne jest przegrzanie głowy, gdyż może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych. Dlatego znajomość objawów przegrzania oraz zasad postępowania może pomóc w uratowaniu zdrowia i życia psa.

Objawy udaru cieplnego u psów

Udar u psów objawia się między innymi poprzez:

 • szybkie i głośne sapanie,
 • bardzo wysoką temperaturę ciała,
 • zwiększone pragnienie,
 • przyśpieszoną pracę serca,
 • zmęczenie i osłabienie,
 • wymioty,
 • częste przysypianie, a nawet omdlenia,
 • jasnoczerwony kolor języka oraz czerwone dziąsła
 • bardzo lepką i gęstą ślinę
 • brak elastyczności skóry na karku,
 • kłopoty z oddychaniem.

Co należy robić po zauważeniu objawów udaru u psa?

Gdy podejrzewamy, że pies uległ udarowi słonecznemu, powinniśmy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Najpierw jednak musimy położyć naszego czworonoga w zacienionym i chłodnym miejscu. Należy obmyć pysk psa ze śliny i nacierać jego głowę mokrą gąbką lub ręcznikiem zmoczonym w zimnej, ale nie lodowatej wodzie, aby nie wywołać szoku. Ważne jest sprawdzanie u psa co jakiś czas pulsu i częstotliwości jego oddechów. Zwierzę powinno być tak położone, aby miało swobodny dostęp do świeżego powietrza. Dobrym pomysłem jest danie psu do lizania kostki lodu i oczywiście pojenie wodą.

Jak zapobiec udarowi cieplnemu u naszego psa?

pies wystawiony na działanie promieni słonecznychUdar u psa może pojawić się przede wszystkim wtedy, gdy podczas upałów nie zapewnimy mu stałego dostępu do zimnej wody. Należy dbać o stałe nawadnianie czworonoga oraz unikać pełnego słońca, co pozwoli zminimalizować ryzyko udaru.

Wyprowadzając psa na spacer, musimy unikać gorącego podłoża, takiego jak cement i asfalt, gdyż może ono spowodować oparzenia łapek zwierzęcia. Dlatego warto spacerować w te najbardziej gorące dni po lesie, parku albo łące.

Również w mieszkaniu podczas upałów należy zadbać o zdrowie naszego zwierzaka. Można po prostu uruchomić klimatyzację, albo wiatraczek w pobliżu legowiska czworonoga, by ten mógł się ochłodzić. Dobrym pomysłem jest opuszczenie żaluzji oraz zasłonięcie okien, aby uniknąć wpadaniu do pomieszczenia bezpośrednich promieni słonecznych.

Niedopuszczalne jest zostawianie samego psa w samochodzie lub małym pomieszczeniu, nawet przy uchylonych oknach. Podczas upalnych dni wnętrze samochodu czy pomieszczenia nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, a jej wysokość przekracza zdecydowanie temperaturę na zewnątrz samochodu lub małego lokum.

W bardzo gorące dni najlepiej nie zabierać czworonożnych przyjaciół ze sobą na plażę, jacht, spacer po mieście czy przewozić w środkach komunikacji, ani tym bardziej zabierać na długie spacery, czy biegi za rowerem oraz męczące zabawy.

Psy wentylują się poprzez ziajanie, dlatego warto pamiętać, że w sytuacjach, kiedy podczas upałów musimy przewozić psa w kagańcu, należy zapewnić mu kaganiec odpowiedniego modelu, aby zwierzę mogło odpowiednio szeroko otworzyć pysk w celu ochłodzenia się przez ziajanie.

Pamiętać należy, że niektóre choroby, na które cierpią zwierzęta: choroby serca czy płuc, mogą spowodować większą wrażliwość na temperaturę.

Psy o sierści krótkiej również są bardziej narażone i podatne na udar cieplny. Może to u naszego czworonoga zdarzyć się w każdej chwili i dlatego powinniśmy być na to przygotowani i wiedzieć co należy zrobić, aby nie stała się krzywda naszemu pupilowi.

2 Thoughts on “Udar u psa”

 • Mało kto sobie z tego zdaje sprawę, że udar u psa, zwłaszcza starszego, to wcale nie jest taka rzadka sprawa. Wszystkim się wydaje, że pies sobie podyszy i po sprawie. A tymczasem bez naprawdę dużej ilości wody pies może mieć kłopoty i jest to groźna dla jego zdrowia i życia.

 • Wbrew pozorom jest tak, że sierść psa może mieć kluczowe znaczenie. Udar u psa z krótką sierścią jest znacznie częściej spotykany, chociaż mogłoby się wydawać, że jest odwrotnie, bo gruba sierść teoretycznie powoduje, że jest psu cieplej, a tymczasem ona wentyluje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *