udar mózgu prawostronny
5 (100%) 5 votes

Udar to jeden z najgroźniejszych stanów chorobowych, który wynika z niewydolności pracy naczyń krwionośnych w mózgu. Jeśli tętnice ulegną zwężeniu lub zamknięciu, wówczas krew nie może przez nie swobodnie dopływać do mózgu (udar niedokrwienny). Gdy natomiast naczynia krwionośne pękną, krew wydostanie się z nich i wyleje do tkanek mózgowych (udar krwotoczny). Bardzo duży wpływ na skutki tej dolegliwości ma nie tylko przyczyna, ale również obszar wystąpienia choroby. Udar prawej półkuli mózgu wpływa na sprawność i czucie lewej strony ciała i odwrotnie – udar lewostronny wiąże się z niedowładem prawej. Jakie zaburzenia może jeszcze spowodować udar mózgu prawostronny?

Skutki udaru prawostronnego

udar prawej półkuliJednym z najczęściej pojawiających się następstw udaru prawostronnego jest tzw. zespół zaniedbywania lewostronnego (zespół nieuwagi stronnej). Zjawisko to polega na tym, że chory zupełnie pomija wszystko to, co zawiera przestrzeń po lewej stronie. Może to dotyczyć zarówno jego własnego ciała (np. lewych kończyn, ucha, oka), jak i bodźców, przedmiotów, osób czy zjawisk z otoczenia. Niezauważanie tego, co znajduje się z lewej strony prowadzi do wielu trudności codziennego życia. Pacjent np. wszystko wykonuje tylko prawą ręką, zakłada tylko prawy but czy skarpetkę. U mężczyzn może się to także objawiać goleniem jedynie prawej strony twarzy, z kolei kobiety nie wykonują makijażu po lewej stronie.

Osoby po udarze mają także charakterystyczne zaburzenia związane z mową i komunikacją. Intonacja ich wypowiedzi jest bardzo monotonna, powolna, cicha. Miewają sporo problemów ze zrozumieniem opowiadanej historii, nie potrafią wyciągać logicznych wniosków, nie rozumieją także mowy ciała, mimiki, gry słów, humoru, przenośni, aluzji, odbierając wszystko wprost. Ich sposób wypowiedzi często jest niezrozumiały dla innych, sami też nie zawsze prawidłowo odczytują to, co mówią inne osoby.

Psychiczne aspekty udaru prawej półkuli mózgu

Chorzy, których dotknął udar prawostronny są skłonni do fantazjowania, konfabulacji, udzielania odpowiedzi na temat zupełnie inny niż ten, którego dotyczyło pytanie rozmówcy. Używają także niewłaściwych lub nieadekwatnych do sytuacji słów, zwrotów czy form wypowiedzi. Problemy te wprowadzają trudności komunikacyjne z bliskimi lub opiekunami, często prowadząc do nieporozumień i irytacji. Osoby po udarze miewają również wahania nastroju – raz popadają w radość i euforię, a za chwilę w melancholię, chandrę lub stany depresyjne.

Udar prawej półkuli mózgu powoduje także zaburzenia percepcyjne. Pod tym szerokim pojęciem kryje się m.in. nierozróżnianie lewej i prawej strony ciała, mylenie kierunków oraz niewyczuwanie głębi i perspektywy. Pacjent traci orientację przestrzenną nie tylko podczas wyjścia na zewnątrz, ale także w swoim domu, gubiąc się np. po drodze z jednego pomieszczenia do drugiego. Ponadto ma duże kłopoty z czytaniem, pisaniem i liczeniem. Jego ruchy stają się nieprecyzyjne, brak mu koordynacji.

Zaburzenia pamięci po udarze prawostronnym

Kolejna sprawa, którą powoduje udar mózgu prawostronny, to zaburzenia pamięci krótkotrwałej. Oznacza to, że chorzy mają problemy z przypomnieniem sobie aktualnych spraw, które wydarzyły się dziś czy wczoraj, za to niejednokrotnie potrafią przytoczyć historie, które miały miejsce w czasach ich dzieciństwa czy młodości i opowiedzieć je czasem z najdrobniejszymi szczegółami. Ponadto może również występować zapominanie o własnej chorobie i jej skutkach, czyli tzw. anozognozja.

Udar prawostronny mózgu, bez względu na to, czy dotyczy niedowładu lewej strony czy zaburzenia procesów poznawczych, jest podstawą do rehabilitacji. Usprawnianie pacjenta należy rozpocząć możliwie najszybciej po pojawieniu się pierwszych symptomów choroby.

2 Thoughts on “Udar mózgu prawostronny”

  • Udar prawostronny mózgu jest chyba najgorszy. W każdym udarze jest tak, że fizycznie się mocno wszystko pogarsza i trzeba stosować rehabilitację. Ale jak zdarzy się udar prawej półkuli mózgu, to jeszcze dochodzi do tego wręcz cofnięcie w rozwoju – z chorym nawet dogadać się na początku nie można.

  • Nie tylko udar prawej strony mózgu ma takie konsekwencje. Przy udarze lewostronnym też może dojść do zapominania słów i w ogóle braku kontaktu. Nie ma reguły na to.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *