objawy udaru slonecznego
5 (100%) 4 votes

Sezon letni kojarzy się wszystkim z piękną pogodą i opalaniem. Niestety, zbyt długie przebywanie pod wpływem działania promieni słonecznych oraz brak zastosowania jakichkolwiek środków ostrożności w postaci m.in. okrycia poszczególnych części ciała (głównie głowy i karku), picia dużej ilości wody, stosowania kremów z filtrem czy schodzenia co jakiś czas do cienia, może skończyć się tragicznie. Efektem tego jest często udar słoneczny, objawiającymi się niezwykle nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jak rozpoznać objawy udaru słonecznego?

Przyczyny udaru słoneczego

udar słonecznyUdar słoneczny wynika z przekrwienia opon mózgowych oraz zachwiania pracy ośrodka termoregulacji. Dopada zwykle dzieci (w szczególności poniżej 2. roku życia) i ludzi starszych, a także cierpiących na schorzenia nerek, układu krążenia, cukrzycę, alkoholizm oraz zażywających niektóre leki (m.in. antydepresyjne, moczopędne, powodujące poszerzenie naczyń krwionośnych). Często zdarza się także w przypadku otyłości lub bardzo dużego wysiłku fizycznego na słońcu.

Objawy udaru słonecznego

Gdy nastąpi udar słoneczny objawy zwykle zaczynają się od bardzo silnych boleści w obrębie głowy. U chorego następuje brak odczuwania pragnienia oraz nadmierne pocenie się, które ustępuje z upływem czasu, wraz z pojawianiem się kolejnych symptomów świadczących o udarze. Poszkodowany zaczyna mieć również dreszcze i nudności, może także wymiotować i mieć ostrą biegunkę. Charakterystycznym symptomem bywają także bóle i skurcze mięśni oraz bardzo wysoka temperatura ciała. Często dochodzić może ona nawet do 41-42 stopni Celsjusza. Skóra chorego staje się gorąca i zaczerwieniona, a w odkrytych miejscach ciała, narażonych na największy wpływ promieni słonecznych, pojawiają się poparzenia (zwykle I i II stopnia).

Poszkodowany może odczuwać spore osłabienie, senność, stan niepokoju, zaś jego samopoczucie psychiczne ulegać szybkim zmianom. Objawy udaru słonecznego wiążą się także niejednokrotnie z zaburzeniami świadomości oraz występowaniem różnego typu omamów i tzw. mroczków przed oczami. Chory majaczy, a jego mowa staje się bełkotliwa na tyle, że ciężko go zrozumieć. Sam również może mieć problem z odbiorem słów ludzi wokół siebie.

Ciśnienie maleje niebezpiecznie, tętno przyspiesza, mogą zdarzyć się również problemy z oddychaniem, zawroty głowy, utrata przytomności, a w cięższych przypadkach poszkodowany zapada w śpiączkę.

Zapobieganie udarowi słonecznemu

Aby objawy udaru słonecznego nie pojawiały się, niezbędna jest profilaktyka, która może uchronić nas przed wieloma negatywnymi skutkami i dolegliwościami. Przede wszystkim trzeba unikać zbyt długiego przebywania na słońcu. Jeśli jednak zajdzie taka konieczność, należy wybrać możliwie najchłodniejsze miejsce lub robić co jakiś czas przerwy (przypadku silnych upałów nawet co 10-15 minut). Bardzo przydatny będzie na pewno parasol.

Ważne jest także systematyczne picie płynów, szczególnie wody niegazowanej w ilości większej niż zazwyczaj. Należy natomiast unikać w takiej sytuacji napojów zawierających alkohol. Lepiej wykluczyć także kawę i herbatę. Aby udar słoneczny nie pojawił się, warto zadbać także o odpowiedni strój. Chodzi tu przede wszystkim o nakrycie głowy, a także osłonięcie karku i kończyn.

Jeśli po przeniesieniu się w zacienione i chłodniejsze miejsce, rozebraniu się, wypiciu chłodnych płynów i zastosowaniu okładów, objawy udaru słonecznego wciąż nie ustąpiły, a poszkodowany nadal źle się czuje, konieczna jest pomoc specjalisty. Jeśli chory stracił przytomność, należy bez wahania wezwać pogotowie, zaś w przypadku braku oddechu przejść do udzielania pierwszej pomocy.

2 Thoughts on “Objawy udaru słoneczego”

  • Objawy udaru słonecznego skutkują bardzo dużym odwodnieniem organizmu. Niestety, ale nie jest to domena tylko dzieci. My, dorośli, myślimy, że jesteśmy sprytni, bo unikamy słońca, ale udar słoneczny to też po prostu gorąco i wcale nie trzeba do niego ani jednego promyczka. Mój kuzyn w Egipcie dostał udaru w autobusie, bo się zepsuła klima! Nie był na słońcu ani przez chwileczkę.

  • Pewnie, że tak, objawy udaru słonecznego zaczynają się jednak powoli. Najpierw zaczyna boleć głowa, potem człowiek zaczyna się nadmiernie pocić i odwadniać. Dlatego jak ktoś jest dorosły i ma trochę oleju w głowie, to jednak zauważy, że coś się dzieje. U dziecka też łatwo zobaczyć, że to są początkowe objawy udaru słonecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *