Objawy udaru niedokrwiennego oraz udaru krwotocznego mogą być bardzo zbliżone, choć w wielu przypadkach u pacjentów z udarem krwotocznym dochodzi do nagłej utraty przytomności, a w skrajnych przypadkach – także do zatrzymania krążenia. Czym jest zatem udar niedokrwienny mózgu i czy istnieją jakieś zalecenia profilaktyczne, pozwalające na uniknięcie zachorowania?
Jak powstaje niedokrwienny udar mózgu
Według lekarzy, niedokrwienny udar odpowiada nawet za 80% wszystkich udarów, z jakimi trafiają pacjenci do szpitala. U części pacjentów dochodzi do mikroudarów, których objawy zanikają po 24 godzinach. W tym przypadku udaru nie widać także na zdjęciach, wykonanych w ramach badania. Mikroudary zwiększają ryzyko powstania niedokrwiennego udaru w przyszłości.
Za udarami w ogóle stoją nagłe zaburzenia czynności w mózgu. W przypadku niedokrwiennego udaru zaburzenia te wywołuje zator, który może powstać bezpośrednio w naczyniach w mózgu lub też który powstał w innym miejscu, ale nagle oderwał się od żyły i przedostał się do mózgu. Takie zatory upośledzają mózg poprzez ograniczenie dopływu tlenu do wybranych ośrodków w mózgu, co prowadzi do miejscowego obumierania mózgu.
Objawy udaru niedokrwiennego
Udar można dość szybko zdiagnozować, jednak pierwsze objawy udaru mogą być mylące. U wielu chorych pojawia się nagły, bardzo silny ból głowy, dochodzi także do częściowego paraliżu ciała, głównie po jednej stronie. Przy udarze niedokrwiennym nie dochodzi także do utraty świadomości i przytomności pacjenta, co jest powszechne przy udarach krwotocznych. Można jednak dość szybko zdiagnozować chorobowy problem pacjenta, jeśli ten nie jest w stanie poprawnie powiedzieć dłuższego zdania lub gdy nie może w tym samym czasie podnieść obu rąk na taką samą wysokość.
Bardzo często pierwsze objawy udaru są łagodniejsze, natomiast po kilku godzinach u pacjenta dochodzi do kolejnego udaru, który ma poważniejsze konsekwencje neurologiczne. Istnienie niektórych chorób zwiększa ryzyko powstania udaru niedokrwiennego. Pacjent należy do grupy podwyższonego ryzyka, jeśli choruje na miażdżycę naczyń, doszło u niego do zmian zwyrodnieniowych w naczyniach mózgowych, pacjent choruje na cukrzycę, ma zdiagnozowany zbyt wysoki poziom cholesterolu, ale również wtedy, gdy bardzo dużo pali.
Leczenie i profilaktyka udaru niedokrwiennego
Konsekwencje udaru niedokrwiennego mogą być bardzo poważne, dlatego tak ważne staje się leczenie szpitalne oraz rozpoczęcie rehabilitacji w krótkim czasie po wystąpieniu objawów udaru. Po udarze, u pacjentów może bowiem dojść do obrzęków mózgu, napadów padaczkowych czy innych zaburzeń neurologiczno-psychicznych. U części pacjentów nie daje się odzyskać pełni władzy w kończynach.
Pacjenci, którzy chorują na niektóre choroby, mogą także zachorować na udar, dlatego u części z nich stosuje się leczenie profilaktyczne. Część lekarzy podaje kwas acetylosalicylowy, aby zapobiegać powstawaniu zatorów w żyłach. Duże znaczenie dla unikania udarów ma aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta, w której powinno się ograniczać produkty pochodzenia zwierzęcego na rzecz produktów roślinnych i nabiału. Zaleca się także ograniczenie palenia papierosów i picia alkoholu, bowiem każda z wymienionych używek zwęża naczynia krwionośne.
Część pacjentów sięga po metody naturalne, wśród których szczególnie popularna jest kuracja z wykorzystaniem nafty. Wolno ją jednak przeprowadzać jedynie raz w roku.
Przy udarach istotny jest czas. Jeśli pacjent w krótkim czasie trafi do lekarza, a ten na podstawie badań, stwierdzi udar, wówczas leczenie pozwala na minimalizowanie powikłań poudarowych.
Najważniejsze to powiedzieć komuś, żeby powtórzył średniej długości zdanie. Jak mu się nie uda, to będzie oznaczało, że najprawdopodobniej są to objawy udaru niedokrwiennego. Oczywiście taki człowiek może też być pijany, ale to łatwo sprawdzić po chuchu.
Objawy udaru niedokrwiennego mogą być też inne, wcale nie trzeba z nikim rozmawiać, bo przecież może być w takim stanie, że nie będzie kontaktował i co wtedy jak nic nie powie? Samo bełkotanie jest na początku, do tego dochodzi też chwianie się na nogach i inne kłopoty.