objawy udaru mózgu
5 (100%) 4 votes

Udar mózgu jest bardzo poważną w skutkach chorobą, której pierwsze objawy u wielu pacjentów są bagatelizowane. Nagły ostry ból głowy i zawroty, które często towarzyszą udarom w początkowym stadium, są bardzo często łączone z innymi chorobami. Jakie są zatem objawy udaru mózgu?

Udar mózgu – objawy

U wielu pacjentów pierwsze objawy udaru mózgu nie są kojarzone z udarem jako takim. Jednak do stwierdzenia, czy za bełkotliwą mową i zawrotami stoi udar, czy może jakaś inna choroba czy nawet upojenie alkoholowe, nie potrzeba specjalistycznej medycznej wiedzy. Wystarczy poprosić chorego, aby powtórzył dłuższe zdanie – problemy z mową, mowa bełkotliwa i niezrozumiała mogą świadczyć o zachorowaniu na udar. Kolejnym prostym testem, który pozwala utwierdzić się w podejrzeniu, że pacjent właśnie przechodzi udar, jest asymetryczny uśmiech. Wielu chorych nie potrafi również na zmianę podnosić nóg.

Objawy udaru pojawiają się nagludar mózgu - objawye i najczęściej obejmują ośrodek mowy (stąd problemy z mówieniem) lub ruchu (pojawia się paraliż jednostronny ciała lub jednostronne niedowłady ciała).

Bardzo często lekarze podkreślają, że paraliż czy problemy z koordynacją ruchu po jednej stronie ciała wiążą się z tym, że udar mózgu dotyka jednej połowy mózgu. Warto jednak pamiętać, że udar ma różne postacie, zatem i problemy zdrowotne, jakie pojawiają się po udarze, mogą się nieco różnić.

Niedokrwienny i krwotoczny udar mózgu – objawy

Szacuje się, że nawet 80% wszystkich udarów to udary niedokrwienne. Za udary niedokrwienne odpowiadają skrzepy, tworzące się w naczyniach krwionośnych, które mogą się odrywać i przedostawać do mózgu, jednak w wielu przypadkach takie skrzepy powstają w naczyniach w mózgu. Skrzep blokuje dopływ tlenu do mózgu, powodując jego miejscowe obumieranie. Jednak nawet w tym przypadku pierwsze objawy nie muszą występować.

Jeśli za udar niedokrwienny odpowiada zator w żyłach, który nagle się oderwał i dotarł do mózgu, nie ma silnego bólu głowy, połączonego z zawrotami, ciało może także jednostronnie nie drętwieć, co jest charakterystyczne dla udaru niedokrwiennego. Przy udarze krwotocznym wszystkie objawy pojawiają się nagle: ból głowy jest tak silny, że pacjent cierpi na wymioty, zaś duża część pacjentów traci przytomność lub ma zaburzenia świadomości. W skrajnych przypadkach u pacjentów dochodzi do zatrzymania krążenia. Za udary krwotoczne odpowiada pęknięcie naczynia krwionośnego w mózgu ze względu na zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Jak zapobiegać i jak leczyć udar mózgu

Udar bardzo często traktowany jest jako choroba wieku podeszłego – dwóch na trzech pacjentów po udarze to osoby, które przekroczyły 65. rok życia. Do udarów może dochodzić z różnych powodów, jednak uważa się, że otyłość i nadwaga, cukrzyca, zbyt wysokie ciśnienie krwi i problemy z krążeniem mogą sprzyjać powstawaniu udarów. Zwiększone ryzyko zachorowania odnotowano również u pacjentów, którzy dużo palą oraz którzy nadużywają alkoholu. Zbyt tłusta dieta oraz brak aktywności fizycznej mogą także mieć wpływ na powstawanie udarów.

Osoby obciążone ryzykiem zachorowania na udar bardzo często stosują profilaktycznie kwas acetylosalicylowy, który zapobiega powstawaniu zatorów w żyłach.

W przypadku zdiagnozowania udaru konieczna staje się hospitalizacja. Pierwsze leki, które minimalizują dalsze skutki udaru, należy podać w ciągu trzech godzin od powstania udaru. Bardzo ważna staje się także rehabilitacja, która pozwoli pacjentom na szybszy powrót do aktywności fizycznej. Skutki udaru wiążą się bardzo silnie ze zmianami neurologicznymi – u części pacjentów występują m.in. napady padaczkowe.

2 Thoughts on “Objawy udaru mózgu”

  • Ciągle się mówi, że objawy udaru trzeba rozpoznawać przede wszystkim u osób starszych, a tymczasem znajomy lekarz ostatnio mi opowiadał, że u nich w szpitalu (Gdynia) coraz częściej trafiają się osoby z udarem, które wcale nie są w wieku emerytalnym. Mężczyźni po 40 lat i już po udarze, albo i po zawale też.

  • Objawy udaru mózgu można mieć i przed czterdziestką. Teraz ludzie żyją szybciej, mniej zdrowo. Oczywiście nie wszyscy, nie zawsze i nie wszędzie, ale tendencja jest taka, że jemy gorzej, mniej się ruszamy i bardziej stresujemy. Problem zawsze może się więc pojawić, nie trzeba czekać na starość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *